Officers

President

Lee Constantine
Seminole County

President Elect
Bill Truex
Charlotte County

First Vice President
Terry Burroughs
Okeechobee County

Second Vice President
Michelle Coldiron
Monroe County

Immediate Past President
Ralph Thomas
Wakulla County

Board of Directors

The FAC Board of Directors comprised of one county commissioner from each state senate district (40), five executive officers, six county commissioners appointed at-large, and the past presidents of the Association. In addition, the chairpersons or designees of the Florida Counties Foundation, Florida Association of Counties Trust, Florida Local Government Investment Trust, Florida Local Government Finance Commission, if county commissioners, shall be full voting members of the Board of Directors.

District 1 – ROBERT BENDER

Escambia County

 

District 2 – DANNY GLIDEWELL

Walton County

 

District 3 –  RICKY JONES

Franklin County

 

District 4 – JOHN MARTIN

Nassau County

 

District 5 – GARRETT DENNIS

Duval County

 

District 6 – KEN CORNELL

Alachua County

 

District 7 – DONALD O’BRIEN

Flagler County

District 8 – BARBARA GIRTMAN

Volusia County

 

District 9 – CARL ZALAK

Marion County

 

District 10 – AMY LOCKHART

Seminole County

 

District 11 – HOLLY DAVIS

Citrus County

 

District 12 – GEORGE LINDSEY

Polk County

 

District 13 – DOUG SHIELDS

Lake County

 

District 14 – HARRY COHEN

Hillsborough County

 

District 15 – MARIBEL GOMEZ CORDERO

Orange County

 

District 16 – JANET LONG

Pinellas County

 

District 17 – MAYRA URIBE 

Orange County

 

District 18 – RENE FLOWERS

Pinellas County

 

District 19 – VACANT

 

District 20 – GEORGE KRUSE

Manatee County

District 21 – KATHRYN STARKEY

Pasco County

 

District 22 – NANCY DETERT

Sarasota County

 

District 23 – JACK MARIANO

Pasco  County

 

District 24 – MARIA MARINO

Palm Beach County

 

District 25 – PEGGY CHOUDHRY

Osceola County

 

District 26 – GREGG WEISS

Palm Beach County

 

District 27 – NOEY FLORES

Hardee County

 

District 28 – EMMA BYRD

Hendry County

 

District 29 – SUSAN ADAMS

Indian River County

 

District 30 – MACK BERNARD

Palm Beach County

 

District 31 – CATHY TOWNSEND

St. Lucie County

 

District 32 – STEVE GELLER

Broward County

 

District 33 – BRIAN HAMMAN

Lee County

 

District 34 – EILEEN HIGGINS

Miami-Dade County

 

District 35 – MICHAEL UDINE

Broward County

 

District 36 – SALLY HEYMAN

Miami-Dade County

 

District 37 – BEAM FURR

Broward County

 

District 38 – OLIVER GILBERT

Miami-Dade County

 

District 39 – KIONNE MCGHEE

Miami-Dade County

 

District 40 – HOLLY MERRILL RASCHEIN 

Monroe County

At-Large Appointments

JOHN MEEKS

Levy County

 

ALSTON KELLEY

Madison County

 

HENRY DEAN

St. Johns County

MEL PONDER

Okaloosa County

 

JOHN “TRAY” HAWKINS

Washington County

 

KIMBLIN NESMITH 

Gadsden County

Past Presidents

MELISSA MCKINLAY

Palm Beach County

2020-21

NICK MADDOX

Leon County

2019-20

KARSON TURNER

Hendry County

2018 -19

CHRIS CONSTANCE

Charlotte County

2017 – 18

KATHY BRYANT

Marion County

2016 – 17

DOUG SMITH 

Martin County

2011 – 12

Affiliate Representatives

FACT REPRESENTATIVE

LARRY HARVEY

Putnam County

ICG REPRESENTATIVE

KRISTIN DOZIER

Leon County

FLGIT REPRESENTATIVE

BILLY WASHINGTON, Clerk

Madison County

FLGFC REPRESENTATIVE

NICOLE JOVANOVSKI

Sarasota County

FAC Staff

Virginia “Ginger” Delegal

Executive Director

Emily Anderson

Board Liaison