OFFICERS

President

Ralph Thomas

Wakulla County

 

 

M. McKinlay

President Elect

Lee Constantine

Seminole County

First Vice President

Bill Truex

Charlotte County

 

 

Second Vice President

Terry Burroughs

Okeechobee County

Immediate Past President

Melissa McKinlay

Palm Beach County

 

BOARD OF DIRECTORS

 

The FAC Board of Directors comprised of one county commissioner from each state senate district (40), five executive officers, six county commissioners appointed at-large, and the past presidents of the Association. In addition, the chairpersons or designees of the Florida Counties Foundation, Florida Association of Counties Trust, Florida Local Government Investment Trust, Florida Local Government Finance Commission, if county commissioners, shall be full voting members of the Board of Directors.

 

 

District 1 - ROBERT BENDER

Escambia County

 

District 2 - JOHN "TRAY" HAWKINS, III

Washington County

 

District 3 -  RICKY JONES

Franklin County

 

District 4 - THOMAS FORD

Nassau County

 

District 5 - JOHN MEEKS

Levy County

 

 District 6 - JOYCE MORGAN

Duval County 

 

District 7 - DONALD O'BRIEN

Flagler County

 

District 8 - LARRY HARVEY

Putnam County

 

District 9 - AMY LOCKHART

Seminole County

 

District 10 - SCOTT CARNAHAN

Citrus County

 

District 11 - MAYRA URIBE

Orange County

 

District 12 - KIRBY SMITH

Lake County

 

District 13 - CHRISTINE MOORE

Orange County

 

District 14 - BRYAN LOBER

Brevard County

 

District 15 - PEGGY CHOUDRY

Osceola County

 

District 16 - JACK MARIANO

Pasco County

 

District 17 - SUSAN ADAMS

Indian River County

 

District 18 - KEN HAGAN

Hillsborough County

 

District 19 - JANET LONG

Pinellas County

 

District 20 - KATHRYN STARKEY

Pasco County

District 21 - GEORGE KRUSE

Manatee County

 

District 22 - GEORGE LINDSEY

Polk County

 

District 23 - KEN DOHERTY

Charlotte County

 

District 24 - CHARLIE JUSTICE

Pinellas County

 

District 25 - CATHY TOWNSEND

St. Lucie County

 

District 26 - KELLY OWENS

Okeechobee County

 

District 27 - BRIAN HAMMAN

Lee County

 

District 28 - EMMA BYRD

Hendry County

 

District 29 - MARIA MARINO

Palm Beach County

 

District 30 - GREGG WEISS

Palm Beach County

 

District 31 - MACK BERNARD

Palm Beach County

 

District 32 - QUENTIN "BEAM" FURR

Broward County

 

District 33 - MICHAEL UDINE

Broward County

 

District 34 - NAN RICH

Broward County

 

District 35 - STEVE GELLER

Broward County

 

District 36 - SALLY HEYMAN

Miami-Dade County

 

District 37 - OLIVER GILBERT

Miami-Dade County

 

District 38 - KIONNE MCGHEE

Miami-Dade County

 

District 39 - MICHELLE COLDIRON

Monroe County

 

District 40 - EILEEN HIGGINS

Miami-Dade County

 

AT-LARGE APPOINTMENTS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAST PRESIDENTS

NICK MADDOX

Leon County

2019-20

KARSON TURNER

Hendry County

2018-19

CHRIS CONSTANCE

Charlotte County

2017 -18

KATHY BRYANT

Marion County

2016 - 17

 

 

BARBARA SHARIEF

Broward County

2015 -16

DOUG SMITH 

Martin County

2011 - 12

 

AFFILIATE REPRESENTATIVES

FACT Representative

LEE CONSTANTINE

Seminole County

ICG Representative

KRISTIN DOZIER

Leon County

FLGIT Representative

BILLY WASHINGTON, Clerk

Madison County

FLGFC Representative

NICOLE JOVANOVSKI

Sarasota County

 

FAC Staff

Virginia "Ginger" Delegal

Executive Director

Emily Anderson

Board Liaison