FINANCE, TAX, AND ADMINISTRATION (FTA)

FAC Staff Contact: Bob McKee

Robert Bender, Escambia County, Chair

Maria Marino, Palm Beach County, Vice Chair

 

Policy Leaders

Scott Monlyn, Calhoun County

Chris Constance, Charlotte County

Rocky Ford, Columbia County

Donald O’Brien, Flagler County

Ramon Iglesias, Hendry County

Arlene Tuck, Highlands County

Kimberly Overman, Hillsborough County

Susan Adams Indian River, County

Ernest Jones, Lafayette County

Brian Hamman, Lee County

Rick Minor, Leon County

George Kruse, Manatee County

Kathy Bryant, Marion County

Michelle Stone, Marion County

Oliver Gilbert, Miami-Dade County

Mel Ponder, Okaloosa County

Brandon Arrington, Osceola County

Mack Bernard, Palm Beach County

Renee Flowers, Pinellas County

Larry Harvey, Putnam County

Sam Parker, Santa Rosa County

Dave Piech, Santa Rosa County

Nancy Detert, Sarasota County

Andria Herr, Seminole County

Jeremiah Blocker, St. Johns County

Sean Mitchell, St. Lucie County

Craig Estep, Sumter County

Michael Newman, Taylor County

Danny Glidewell, Walton County

Tray Hawkins, Washington County

 

HEALTH, SAFETY & JUSTICE (HSJ)

FAC Staff Contact: Bob McKee

Mayor Jerry Demings, Orange County, Chair

 

Rick Minor, Leon County, Vice Chair

 

Policy Leaders

Ken Cornell, Alachua County

Chris Dougherty, Bradford County

Scott Monlyn, Calhoun County

Chris Constance, Charlotte County

Mike Cella, Clay County

Jim Renniger, Clay County

Robert Bender, Escambia County

Robert Brown, Hamilton County

Gwen Myers, Hillsborough County

Betsy Barfield, Jefferson County

Alston Kelley, Madison County

Kathy Bryant, Marion County

Jeff Gold, Marion County

Kionne McGhee, Miami-Dade County

Carolyn Ketchel, Okaloosa County

Mayre Uribe, Orange County

Christina Fitzpatrick Pasco County

Renee Flowers, Pinellas County

Sam Parker, Santa Rosa County

Dave Piech, Santa Rosa County

Amy Lockhart, Seminole County

Jeremiah Blocker, St. Johns County

Linda Bartz, St. Lucie County

Mike Barker, Walton County

Danny Glidewell, Walton County

 

Tray Hawkins, Washington County

WATER & ENVIRON. SUSTAINABILITY (WES)

FAC Staff Contact: Jeff Scala

Brian Hamman, Lee County, Chair

 

Sean Parks, Lake County, Vice Chair

 

Policy Leaders

Ken Cornell, Alachua County

William Dozier, Bay County

Chris Constance, Charlotte County

Ken Doherty, Charlotte County

Robert Bender, Escambia County

Ricky Jones, Franklin County

Tim Stanley, Glades County

Ramon Iglesias, Hendry County

Susan Adams, Indian River County

John Meeks, Levy County

Michelle Stone, Marion County

Carl Zalak, Marion County

Doug Smith, Martin County

Holly Raschein, Monroe County

Christine Moore, Orange County

Nicole Wilson, Orange County

Cheryl Grieb, Osceola County

Gregg Weiss Palm Beach County

Jack Mariano, Pasco County

George Lindsey, Polk County

Larry Harvey, Putnam County

Dave Piech, Santa Rosa County

Jeremiah Blocker, St. Johns County

Henry Dean, St. Johns County

Chuck Hess, Wakulla County

Danny Glidewell, Walton County

AGRICULTURE & RURAL AFFAIRS (ARA)

FAC Staff Contact: Jeff Scala

Susan Adams, Indian River County, Chair

Kelly Owens, Okeechobee County, Vice Chair

Policy Leaders

Jimmy Anderson, Baker County

Chris Dougherty, Bradford County

Scott Monlyn, Calhoun County

Chris Constance, Charlotte County

William McDaniel, Collier County

Judith Schaefer, Desoto County

Mark Hatch, Dixie County

Ricky Jones, Franklin County

Sharon Langford, Gilchrist County

Tim Stanley, Glades County

Noey Flores, Hardee County

Emma Byrd, Hendry County

Ramon Iglesias, Hendry County

Arlene Tuck, Highlands County

Jeff Good, Holmes County

Clint Pate, Jackson County

John Meeks, Levy County

Scott Phillips, Liberty County

Alston Kelley, Madison County

Kathy Bryant, Marion County

Kathryn Starkey, Pasco County

Renee Flowers, Pinellas County

Larry Harvey, Putnam County

Sam Parker, Santa Rosa County

Jay Zembower, Seminole County

Jeremiah Blocker, St. Johns County

Clyde Fleming, Suwannee County

Thomas Demps, Taylor County

Lacey Cannon, Union County

Jeff Brower, Volusia County

Danny Glidewell, Walton County

COMMUNITY & URBAN AFFAIRS (CUA)

FAC Staff Contact: Edward Labrador

Charlie Justice, Pinellas County, Chair

 

Barbara Girtman, Volusia County, Vice Chair

 

Policy Leaders

Chris Constance, Charlotte County

Ken Doherty, Charlotte County

Holly Davis, Citrus County

Garrett Dennis, Duval County

Beth Narverud, Hernando County

Arlene Tuck, Highlands County

Ken Hagan, Hillsborough County

Susan Adams, Indian River County

Doug Shields, Lake County

Cecil Pendegrass, Lee County

Rick Minor, Leon County

Michelle Stone, Marion County

Oliver Gilbert, Miami-Dade County

Eileen Higgins, Miami-Dade County

Aaron Bell, Nassau County

Maribel Gomez Cordero, Orange County

Peggy Choudhry, Osceola County

Maria Marino, Palm Beach County

Gregg Weiss, Palm Beach County

Jack Mariano, Pasco County

Kathryn Starkey, Pasco County

Renee Flowers, Pinellas County

George Lindsey, Polk County

Dave Piech, Santa Rosa County

Bob Dallari, Seminole County

Jeremiah Blocker, St. Johns County

 

Cathy Townsend, St. Lucie County

FEDERAL

FAC Staff Contact: Edward Labrador

Kathryn Starkey, Pasco County, Chair

 

Ken Cornell, Alachua County, Vice Chair

 

Policy Leaders

Chris Constance, Charlotte County

Ken Doherty, Charlotte County

Joe Mullins, Flagler County

Ward McDaniels, Gulf County

Brian Hamman, Lee County

John Meeks, Levy County

Alston Kelley, Madison County

Kathy Bryant, Marion County

Carl Zalak, Marion County

Doug Smith, Martin County

Peggy Choudhry, Osceola County

Mack Bernard, Palm Beach County

Charlie Justice, Pinellas County

Dave Piech, Santa Rosa County

Nancy Detert, Sarasota County

Jeremiah Blocker, St. Johns County

Barbara Girtman, Volusia County

 

PRESIDENTIAL SELECT COMMITTEE ON PREEMPTION

FAC Staff Contact: Bob McKee

Lee Constantine, Seminole, FAC President, Chair

Kionne McGhee, Miami-Dade, Co-Vice Chair

Mel Ponder, Okaloosa, Co-Vice Chair


Committee Members

Charles Chestnut, Alachua

John Tobia, Brevard

Steven Geller Broward

Nan Rich, Broward

Timothy Ryan, Broward

Chris Constance, Charlotte

Bill Truex, Charlotte, FAC Incoming President

Stephen R. Deutsch, Charlotte

Burt Saunders, Collier

Tommy Hazouri, Duval

Ricky Jones, Franklin

Karson Turner, Hendry

Nick Maddox, Leon

Kathy Bryant, Marion

Doug Smith, Martin

Rene Garcia, Miami-Dade

Sally Heyman, Miami-Dade

Javier Souto, Miami-Dade

Michelle Coldiron, Monroe County, FAC Second Vice President

Terry Burroughs, Okeechobee, FAC First Vice President

Emily Bonillia, Orange

Melissa McKinlay, Palm Beach

Maria Sachs, Palm Beach

David Kerner, Palm Beach

Charlie Justice, Pinellas

Janet Long, Pinellas

Kathleen Peters, Pinellas

Neil Combee, Polk

Nancy Detert, Sarasota

Ralph Thomas, Wakulla, FAC Past President

PRESIDENTIAL SELECT COMMITTEE ON BROADBAND

FAC Staff Contact: Jeff Scala

Larry Harvey, Putnam County, Chair

 

Gregg Weiss, Palm Beach County, Vice Chair\

 

Policy Leaders

Ken Cornell, Alachua County

Kimblin Nesmith, Gadsden County

Susan Adams, Indian River County

Ron Moore, Madison County

Eileen Higgins, Miami-Dade County

Viviana Janer, Osceola County

Charlie Justice, Pinellas County

 

Tray Hawkins, Washington County