Congratulations to Broward Vice Mayor Barbara Sharief who was elected FAC 2nd Vice President last week at the FAC Annual Conference.  Vice Mayor Sharief ran unopposed for the office and was elected unanimously by voice vote during the Annual Business Meeting.

Due to the redrawing of the Florida Senate districts in 2012, all forty Board seats were up for election this year.  A list of the elected Board representatives is below.  In the coming weeks FAC President, Leon County Commissioner Bryan Desloge, will be appointing the six At-Large Board seats.

District 1 – Joel Pate, Washington County
District 2 – Gene Valentino, Escambia County
District 3 – Cheryl Sanders, Franklin County
District 4 – Walter “Junior” Boatright, Nassau County
District 5 – Carl Zalak, Marion County
District 6 – Cyndi Stevenson, St. Johns County
District 7 – Doug Conkey, Clay County
District 8 – Stan McClain, Marion County
District 9 – Matt Schellenberg, Duval County
District 10 – Brenda Carey, Seminole County
District 11 – Kathy Bryant, Marion County
District 12 – Tiffany Moore Russell, Orange County
District 13 – Scott Boyd, Orange County
District 14 – Fred Hawkins, Osceola County
District 15 – Ed Smith, Polk County
District 16 – Andy Anderson, Brevard County
District 17 – Jack Mariano, Pasco County
District 18 – Kathryn Starkey, Pasco County
District 19 – Janet Long, Pinellas County
District 20 – John Morroni, Pinellas County
District 21 – Tod Mowery, St. Lucie County
District 22 – Ken Hagan, Hillsborough County
District 23 – Donna Fiala, Collier County
District 24 – Les Miller, Hillsborough County
District 25 – Shelley Vana, Palm Beach County
District 26 – Jim Selph, DeSoto County
District 27 – Priscilla Taylor, Palm Beach County
District 28 – Christine Robinson, Sarasota County
District 29 – Stacy Ritter, Broward County
District 30 – Chris Constance, Charlotte County
District 31 – Marty Kiar, Broward County
District 32 – Paula Lewis, St. Lucie County
District 33 – Chip LaMarca, Broward County
District 34 – Steve Abrams, Palm Beach County
District 35 – Sally Heyman, Miami-Dade County
District 36 – Kristin Jacobs, Broward County
District 37 – Audrey Edmonson, Miami-Dade County
District 38 – Jean Monestime, Miami-Dade County
District 39 – Heather Carruthers, Monroe County
District 40 – Lynda Bell, Miami-Dade County